2007-2011 arası kredi çekenlere dava yolu

2007 yılı ile 2011 yılları arasında kredileri sabitledikleri gerekçesiyle 1.1 milyar TL ceza kesilen 12 bankaya dava yolu açıldığı bildirilmiştir. O dönemde bankalardan kredi çeken ya da kredi kartı kullanan yaklaşık 33 milyon kişi uğradıkları zararın 3 katına kadar tazminat talep etmeleri gibi bir durum söz konusu olarak gündeme gelmiştir. Ancak uzmanlar her dava açanın tazminat kazanmasının kesin olmadığını belirttiğini de ayrıca belirtmek gerekir. Bazı bankaların 2007 yılı ile 2011 yılları arasında aralarında anlaşarak kredi faizlerini sabitlediği ortaya çıktığını belirtmek doğru olacaktır. Bu tarihlerde kredi çeken kredi kartı faizi ödeyen ya da mevduat sahibi olan yaklaşık 33 milyon kişiye zarara uğradıkları gerekçesiyle dava açma hakkı doğduğunu da belirtmek mümkün olmaktadır.

12 bankanın birlikte hareket ederek faiz oranlarını yükselttikleri vatandaşların daha yüksek faiz oranı ile kredi kullanmak zorunda bırakılarak zarara uğratıldığı tespit edildiğini söylemek mümkün olmaktadır. Güllü  kat tazminat talebiyle dava açan kişiye hakimin 1 kat tazminat verilebileceğine hükmedebileceğini  de belirterek Hiç vermeyebilir de, sadece uğradığı zararın ödenmesine de karar verebilir diyerek sözlerine şu şekilde devam etti. Böylece talepten farklı bir karar çıkması halinde ise tüketiciye vekalet ücreti yükleneceğini ayrıca belirtmiş oldu. Bu riskler ve elde emsal karar olmamasından dolayı dava açacak tüketicilerin dikkatli olması lazım diyerek sözlerine eklemek yapmıştır. Kamu otoritesinin 12 bankayla görüşerek ortak akılda birleşip çözüm bulması gerekeceğini bildirdi.

Bu yapılmadığı takdirde çok yakında yeni mağdurlar ortaya çıkacağını belirterek sözlerine son vermiştir. 21.08.2007 tarihi ile 22.09.2011 tarihleri arasında Vadeli Mevduat kredi ve kredi kartı hizmetleri alanların dava açma hakkı  bulunduğunu belirtmiştir. Bu tarihler arasında 12 bankada mevduat hesabı bulunan ihtiyaç kredisi ve diğer kredi türlerini kullanan kredi kartı alan tüm kişiler uğradıkları zararın tazmini için dava açabilme hakkına sahip olduklarına sözlerine eklemiştir. Uygulanan faizler sadece tüketici kredisi değil taşıt kredisi olsun konut kredisi olsun diğer her türlü kredi çeşitlerinde bu tür kredileri kullanan tüm kişilerin dava açma imkanı bulunduğunu belirtmiştir. Kartel tazminatı davalarında 10 yıllık zaman aşımı süresi bulunduğunu da sözlerine eklemiştir. Rekabet Kurulu 12 bankanın 21.08.2007 tarihi ile 22.09.2011 tarihleri arasında kartel oluşturduğunu tespit ettiğini belirtebiliriz.