2007-2011 yılları arasında bankadan kredi çekenlere faiz müjdesi

Kendi aralarında anlaşarak kredi ve mevduat faizi belirleyen bankalar için bir karar çıktığı belirtilmiştir. Müşteriler bankalar aleyhine dava açıp zararlarının karşılanmasını isteyebileceklerdir. Türkiye’deki 12 büyük bankadan 2007-2011 yılları arasında kredi çeken veya mevduat yatıran ya da kredi kartı faizi ödeyen milyonlarca vatandaşa tazminat davası açma hakkı doğduğunu belirtmek isteriz. Bu tarihler arasında faiz zararına uğrayan vatandaşlar zararlarını bankalardan tazmin edebileceğini söylemek mümkündür.

Bankaların faizleri tüketici aleyhine birlikte belirlediklerinin Rekabet Kurulu kararıyla kanıtlanması üzerine 2007 yılı ile 2011 yılı arasındaki 5 yıllık dönemde bu 12 bankadan kredi kullanan veya mevduat yatıran ya da kredi kartı faizi ödeyen vatandaşlar uğradıkları zararları bankalardan geri alabilmek için tüketici mahkemelerine dava açmak için başvurmaktadırlar. Ancak tüketici mahkemeleri böyle bir davayı kabul etme yetkileri olmadığı gerekçesiyle başvuruları geri çevirdiği görülmüştür. Bunun üzerine tüketici mahkemeleri Yargıtay’a şikayet dilekçesi ile şikayette bulunulmuştur.

Bu aşamadan sonra belki Yargıtay’a kadar uzanan yeni bir dava süreci başlayacağını da sözlerine eklemiştir. 16 Aralık 2015’te 12 bankaya toplam 1 milyar 116 milyon 957 bin lira ceza kestiğini de söylemek mümkün olmaktadır. Davaya banka büyük olasılıkla itiraz edeceğini düşünmekteyiz. Bu durumda dava tüketici mahkemesine gidecektir. Buradan çıkacak karara göre dava Yargıtay’a taşınacağını da belirtmek gerekir.